TESLİMAT ve İADE / DEĞİŞİM POLİTİKASI

TESLİMAT POLİTİKASI

Satın alınan ürünler sipariş verildikten sonraki iş gününde kargoya verilir ve Aras Kargo ile 3-5 iş günü içerisinde belirtilen adrese ve kişiye teslim edilir.

İADE / DEĞİŞİM POLİTİKASI

Satın alınan ürünlerin iadesi:

Sipariş edilen ürünlerden herhangi bir nedenle memnun kalınmaması durumunda, para iadesi için ürünlerin teslim alındığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde bizimle Whatsapp veya Instagram hesabımızdan iletişime geçerek durumu bize iletmeniz gerekmektedir.

İadenizin aşağıdaki koşullara uygun olması durumunda, anlaşmalı olduğumuz kargo şirketiyle (Aras Kargo) indirimli olarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Geri gönderim kargo masrafları; iade talebinizi tarafımıza ileterek size iletilen iade kodunuzu kullanmanız halinde firmamıza aittir. İadenizi kendi tercih ettiğiniz kargo şirketiyle de kargo masraflarını karşılamak kaydıyla tarafımıza gönderebilirsiniz.

İadelerinizde ürünü orijinal kutusunda göndermeniz gerekmektedir. İadenizin kabul edilebilmesi için ürün kutu içerisinde ve kargoda zarar görmeyecek şekilde gönderilmiş olmalıdır.

Ürünlerinizin tarafımıza ulaşmasını takip eden 14 gün içerisinde tarafınıza ödeme yaptığınız yol ile iade işlemi gerçekleştirilir. Kredi veya banka kartınıza iade işleminin yansıması bankanızın prosedürlerine bağlı olmakla birlikte, normal şartlar altında 2-5 iş günü sürebilmektedir.

Kurumsal olarak firma adına fatura kesilmiş durumlarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile iade işlemi yapması gerekmektedir.

Farklı Bir Tarih veya Paket Seçeneği ile Değişim Yapılması:

Eğer ürün henüz kargoya verilmemiş ise farklı tarihin arşivimizde olması durumunda belirtilen değişiklik gerçekleştirilebilir. Eğer kargoya verilmiş ise eski siparişin iadesi gerçekleştirilecek ve yeni ürün için yine internet sitesinden sipariş oluşturulabilecektir. Fakat değişim durumunda kargo ücretleri alıcı tarafından karşılanacaktır. Bu durum için müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hasarlı veya Ayıplı Ürünlerin İade İşlemi

Ürünlerinizi teslim alırken, eksiksiz ve sağlam olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Kargo sorumlusu, ürünlerinizi eksiksiz ve sağlam şekilde teslim aldığınıza dair imza alacaktır. Eğer ürünlerinizde eksik veya hasar var ise bu ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız. Bu ürünlerin değişimi 14 (on dört) gün içerisinde gerçekleştirilecek olup, sizden değişim için ek bir nakliye veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.

Teslimat anında fark edilmeyerek teslim alınan ayıplı veya hasarlı ürün için bizimle yazılı veya sözlü olarak iletişime geçebilirsiniz. Sizden ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf talep edilebilir. İncelemeler sonucunda ayıbın tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilirse ürün veya parça değişim işlemi yapılacaktır.

Eksik veya Yanlış Ürün Gönderilme Durumu

Siparişinizde eksik ürün veya parça var ise, diğer ürünlerin hepsi sizde kalabilir. Bizimle Whatsapp veya Instagram hesabımız üzerinden iletişime geçerseniz eksik veya yanlış ürünlerin kontrolü yapılıp siparişinizde gerekli düzeltmeler tarafımızca gerçekleştirilecektir.

Ürün ve ürünleriniz ile ilgili iade taleplerinizi bize hafta içi mesai saatleri içerisinde müşteri hizmetlerimiz üzerinden iletebilirsiniz.